,,РАНКОВИЋЕВШТИНА“
По осуди Ранковића, на Брионском пленуму је уведена нова категорију унутрашњег непријатеља ранковићевци (ранковићевштина), категорисани као „бирократско-догматске снаге, бирократски централисти, унитаристи“ који се залажу за догматизам, етатизам, осуђују самоуправљање као деструктивно и слично. Они одбијају да признају кривицу за прислушкивање државних функционера говорећи да је све то намештено и исконструисано како би се одстранили здрави српски кадрови из СДБ и државних органа. Мада је Брионски пленум имао одјека и у другим републикама, у смислу реорганизације службе (смањене надлежности савезне службе и њена децентрализација) и ревизије документације, ипак је главна последица била потпуна рекомпозиција службе безбедности у Србији. После Брионског пленума наступила је смена, превремено пензионисање и хапшење људи за које се сумњало да су симпатизери и сарадници Ранковића, махом српске националности. Најодговорнији за злоупотребе, и више од самог Ранковића, означени су његови кадрови: први људи службе безбедности Војин Лукић и Светислав Стефановић и многи нижи службеници. Убрзо, 15. септембра 1966, на 6. пленуму ЦК СКС, а на предлог С. Цане Бабовић, и сам Ранковић је искључен из ЦК СК Србије и у октобру из Савеза комуниста. Од судског процеса се морало одустати, чему су допринели врло неубедљиви докази (упркос притисцима на припаднике службе да лажно сведоче). Уз чињеницу да је Ранковић „много знао“ и могао то да каже на суду, постојала је и жеља да се пред светским јавним мњењем очува демократски углед. Излагања В. Деве, Џ. Ниманија, А. Шукрије и других на 6. пленуму озваничила су почетак жестоке кампање против УДБ-е и Ранковића по основу „национализма и српског шовинизма према Албанцима“. Покрајински комитет је на Косову убрзо сменио тамошње комунисте – ранковићевце: Јову Шотру, Секуловића и Кадри Реифија.
Тито и Ранковић уочи разлаза
Проведена је широка истрага специјалних комисија ССУП-а и СУП-а Србије и кривична истрага органа војног и окружног суда у Београду, у тежњи да се прибаве докази за кривичну осуду Ранковића, појединих радника и функционера СДБ. На иницијативу Е. Кардеља формирана је Државна комисију за испитивање злоупотреба у УДБ-и, са задатком да, у што краћем року, из читаве Југославије сакупи доказе о злоупотреби тајне службе. Резултат свега је да су Војин Лукић и Срба Савић, као и још неки припадници и функционери СДБ и полиције суспендовани и искључени из СКЈ, а убрзо је против њих поведен кривични поступак. Истовремено је без посла у савезној полицији, после реорганизације, остало 714 радника, оперативаца и руководилаца. И поред оптужби на рачун А. Ранковића и С. Стефановића као најодговорнијих, они нису гоњени јер их је штитио посланички имунитет. Надлежни судски органи Београда повели су октобра 1966. кривични поступак против 16 лица: Војина Лукића, бившег федералног министра полиције, Животија Србе Савића, бившег републичког министра полиције, Милисава Лукића, заменика секретара ССУП-а, Селима Нумића, помоћника секретара ССУП-а и начелника одељења за пратњу и прислушкивање и других лица. У оптужници, коју је потписао савезни јавни тужилац Ф. Хочевар, понављају се инсинуације и афере које се односе на прислушкивање функционера, креирање афера и злоупотребу положаја. Савезни јавни тужилац решењем сада кривично дело квалификује по чл. 100 и 105-а „као дело против народа и државе“ којим су се именовани припремали „да противуставним путем преузму власт“. Ипак, због могућих политичких импликација које би изазвао судски процес, извршена је општа аболиција оптужених, али су сви до краја 1966. смењени, пензионисани и искључени из СКЈ. Ранковић и Стефановић уопште нису саслушавани по оптужбама против њих, што је било кршење једног од основних права оптужених – права на одбрану. Штитио их је посланички имунитет (чл. 202 Устава СФРЈ), па је СИВ-у предложено да одобри покретање кривичног поступка, до којег, на крају, није ни дошло. Аболицију је најавио сам Тито, дајући инструкције судовима на саветовању са водећим правним стручњацима у децембру 1966.
Каснији прогон ранковићеваца крајем 60-их и почетком 70-их имао је циљ да упозори јавно мњење, управо у време смене српских либерала, да ни унитаристи не смеју дићи превише главе како не би доспели под масовни прогон. Тиме је још једном потврђена политичка симетрија у прогону, овог пута између тзв. анархолиберала и унитариста у партији. Осудом злоупотреба УДБ-е и сменом Ранковића режим је требало да стекне демократску легитимизацију у домаћој и страној јавности, а децентрализацијом и уставним променама у правцу веће федерализације ишло се у сусрет победи федералиста (конфедералиста) над централистима у СКЈ. Чистка ранковићеваца нарочито је била темељна у Србији, пре свега на Косову. Ту је образована Комисија за испитивања неправилности у раду органа УДБ-е на челу са Али Шукријом, председником Извршног комитета покрајине, као и по појединим градовима на Косову. Препорука Извршног комитета ЦК СКС упућена обласној скупштини Косова о преиспитивању злоупотреба службе и кажњавању одговорних и на хиљаде представки покрајинској комисији значили су невоље за многе обавештајце на Косову. Отпуштани су из службе и пензионисани, тек понеки и кривично гоњени, а готово нико није осуђен. На Косову је тек неколико радника СДБ допало затвора. То се може објаснити само политичким фактором и тиме да је на највишим партијским форумима решено да се „сувише не таласа“ и не удара превише на бивше раднике СДБ (што је евидентно у случају аболиције оптужених за прислушкивање). Као главни инспиратори реорганизације УДБ-е на Косову наводе се Фадиљ Хоџа и Јован Веселинов.
Брионски пленум: Ранковићевштина – смена у врху државне безбедности и пaртијски заокрет
Супруга Александра Ранковића др Ладислава Савка Ранковић укљоњена је у кампањи борбе против унитаризма и централизма са места професора Економског факултета у Београду. Савезни тужилац ју је за време кампање оптуживао да су у њену радну собу у породичној кући доведене три линије за специјалне телефоне, спојене са Титовим специјалним телефоном. Добрица Ћосић је један од ретких комуниста који се озбиљно успротивио смени Ранковића, тиме што је Титу упутио приватно писмо. Тито је, наводно, још у јесен 1965. индиректно нудио Добрици Ћосићу подршку за руководеће место у КП Србије, што се може протумачити из касније перспективе као покушај да га излобира за смену Ранковића. Већ на 14. седници ЦК СКС 29. маја 1968. одлучено је да, доследно одлукама Брионског пленума, осуде Добрицу Ћосића и Јована Марјановића, који су дигли глас против прогона и дискриминације српског народа на Косову који је, по њима, интензивиран после пада Ранковића. Многи кадрови сумњиви као ранковићевци уклоњени су или пензионисани из дипломатије, попут Живадина Жике Симића. Једини ранковићевци који су заиста судски процесуирани и осуђени али због класичног вербалног деликта у контексту заоштравања репресије према свим унутрашњим непријатељима почетком 1973, била су двојица бивших функционера СДБ Војин Лукић и Бошко Видаковић.
1968.
– Јануара 1968. после објављивања Предлога за размишљање, као реакције на Декларацију о хрватском језику и правопису (после које 9 чланова СКХ искључено из партије, а 13 опоменуто) у Србији је извршен притисак на Удружење књижевника, а са места уредника у издавачкој кући Просвета смењен је Б. Михаиловић Михиз, док су песник Матија Бећковић и сатиричари Брана Црнчевић и Душан Радовић остали без посла у београдској радио телевизији. Часопис УКС Књижевне новине дошао је под удар због преношења дебате о Предлогу за размишљање, па је дошло до распуштања управног одбора и искључења главног и одговорног уредника из партије.
– Судски су забрањени следећи листови и часописи: Православље (бр. 21, 1968), Студент (бројеви од 4, 8. и 25. јуна 1968), Наши дани (15. април 1968), Студентске новине (бр. 1, 1968), Видици (бр. 121–122, 1968), Дело (бр. 8–9, 1968), Дуга фељтон (бр. 62, 63, 64. и 65, 1968).
– Лист Црвене новине (5. јун 1968), издање студената Правног факултета у Београду, запленили су и уништили партијски активисти.
– Радници штампарије Политика и Слободан Јовић одбили да штампају омладински лист Сусрет, посвећен студентским немирима. Адвокат Срђа Поповић поднео тужбу за надокнаду штете по којој никад није реаговано.