ПРОГОН ,,ЛИБЕРАЛА” И ,,ТЕХНОМЕНЏЕРА“ У СРБИЈИ
Либералима у Србији, чија су персонификација били комунистички руководиоци Марко Никезић и Латинка Перовићи, замерано је између осталог што се нису довољно ангажовали у обрачуну са политичким и класним непријатељима. Замерке су се односиле и на то што су били благи у обрачуну са професорима Београдског универзитета (нарочито Филозофског факултета и часописима Праксис и Филозофија), професором Михаилом Ђурићем и другима с Правног факултета, да толеришу Добрицу Ћосића, који се претвара у националног лидера, адвоката С. Суботића, итд. У њихово време, како је констатовано, на Београдском универзитету и у штампи царују контрареволуционарни и прочетнички елементи и слично.
Технолиберали се оптуживани да су отворили могућност за јачање позиција других „антисамоуправних и антисоцијалистичких позиција“. Такође, да су створили јака упоришта и позиције у многим већим центрима, самоуправним институцијама и нарочито привредним организацијама. У јавности је наводно у време либерала и кампање око реформи званично давана подршка „градњи приватних фабрика и оснивању предузећа групе грађана“, а врхунац ове реформе и привредног либерализма била је најава оснивања берзе акција и слободније иницијативе домаћег и страног капитала. Све те мере касније су оцењиване као наговештаји покушаја рестаурације капиталистичких односа у привреди. Под „подривањем економске основице друштва“ као кривичним делом подразумевали су се разни облици изазивања привредних и политичких криза. Тврдило се да су носиоци ових скретања, махом директори угледних спољнотрговинских фирми и банака, повезани са „екстремном емиграцијом“ и страним обавештајним службама (СССР, САД, СРН), да су се многи обогатили задуживањем и малверзацијама.
Марко Никезић и Латинка Перовић – смењени српски ,,либерални комунисти“ као уступак масовном покрету. Марко Никезић се повукао из политике док се Перовићка остиснула у научне воде и историјоиграфију укључивши се у политички живот тек по обнављању вишетраначја у Србији.
У извештајима СДБ описују се као групација која негира водећу и револуционарну улогу радничке класе и Савеза комуниста, као носиоци рестаурације буржоаске идеологије, посебно „капиталистичких односа“ у привреди и делом политичке демократије западног типа. Конзервативци замерају либералима, нарочито Латинки Перовић, да је сувише држала страну студентима у време демонстрација 1968. у Београду и Приштини.
Током акције против техноменаџера, из земље је емигрирало око 186 лица, углавном из привреде, од чега чак 36 директора сектора и предузећа. СДБ је крајем 1974. „контролисала“ око 100 техноменаџера у земљи и иностранству, док је против педесетак већ покренут кривични поступак. Током 1975. истраживано је 158 најсложенијих случајева где су била умешана лица из земље и иностранства и поведен је кривични поступак против 297 лица. У поступцима је до 1977. конфискована имовина у вредности 150 милиона динара, а блокирана су знатна средства. У тим околностима је око 200 лица емигрирало из земље, махом са одговорних места у привреди. За њих се наводи да су оштетили друштвену заједницу за око 623 милиона динара и да су били повезани са појединим страним обавештајним службама. Широј јавности најпознатији је случај Слободана Бате Тодоровића, бившег финансијског директора Прогреса.На том случају се добро одсликавају методи рада Службе државне безбедности, али и улога „непмана“ у самоуправном социјализму. Тодоровић је киднапован током 1978. и чак у првом степену осуђен на смрт, а потом помилован на доживотну робију.
Као и код маспока, оперише се различитим укупним бројкама оних који су смењени са политичких, државних, менаџерских функција, као и укупним бројем комуниста који су партијски екскомуницирани као либерали или националисти. Број смењених по основу либерализма заиста је тешко прецизно одредити. Према Латинки Перовић, током 1972. смењено је 5.000–12.000 лица. Ново београдско партијско руководство саопштава да је у току борбе против либерализма смењено 87 директора и око 1.000 руководећих људи. Небојша Попов у студији о друштвеним сукобима наводи број од 1.319 смењених функционера либерала само у првих неколико месеци кампање (такође и 449 смењених функционера у време осуде маспока). Наводи се и укупан број од више десетина хиљада изопштених комуниста, док адвокат Р. Даниловић, један од смењених, даје много умеренију процену од око 20.000 либерала који су смењени или пали у немилост режима после 1972. После смене српског либералног руководства долази до заокрета Србије ка већем ауторитаризму, национализму и традиционализму.
Партија – песма о партији у обавезној лектири током 79 и 80-их у СФРЈ
За разлику од Хрватске где је либерализам ишао са национализмом и као такав прогањан у време масовног покрета, и Србије где су извршене масовне чистке либерала и процесуирања ове врсте „унутрашњег непријатеља“– у осталим републикама, осим Словеније, тога је било само у траговима. У Словенији је почетком 70-их потиснут либерал Стане Кавчич (који је оптуживан и за контакте и разговоре са припадницима Беле гарде). Затим је тзв. цестна афера, за резултат имала смену целокупног либералног словеначког руководства. Председник владе је против ове одлуке протестовао и подржали су га хиљаде демонстраната, који су осуђивали одлуку савезне владе. У Словенији, као касније и у Хрватској, све је више сазревало уверење како се њихов развој успорава у корист неразвијених јужних крајева.
У Босни и Херцеговини најборбеније је заступала самоуправни облик идеологије групација сарајевски филозофски круг – који се буквално поистоветио са новим курсом и колективним залагањем за обрачун са „новом левицом, Праксисом и либералима“ (А. Тановић, Ф. Мухић, М. Филиповић и други). У кампањи против либерализма и у БиХ је дошло до изрицања партијских казни неколицини угледних старих кадрова попут Осман Карабеговића, Авдо Хумо и Х. Капетановића. Савезни министар и генерал Авдо Хумо је, наводно, протестовао против гушења либерала у Србији, а на седници затвореној за јавност критиковао је концепт Социјалистичког савеза као партије поред СКЈ.
У другим републикама било је такође трагова чишћења од „либерализма и национализма“, додуше у врло скромном обиму. У Македонији је из партијског и државног руководства уклоњено неколико реформиста, попут Крсте Црвенковског и Славка Милославевског. Милославевски је доживљавао одлазак Ранковића као „експлозију демократије“, време афирмације републичких државности. У Црној Гори, изгледа, није било приметнијег обрачуна са либерализмом и национализмом у оквиру партије. Помињу се као либерали Будо Шошкић и Жарко Булајић, али обрачуна није било. Ипак, чак се и због необјављене критике власти и либералистичких скретања лако могло доспети у затвор.
1969.
– Судски забрањене Књижевне новине (број од 30. августа 1969) због текста Зорана Глушчевића Пет варијација на тему врело прашко пролеће ’68. – Судски забрањен хумористички лист Чивија.
– Универзитетски одбор Савеза студената Београдског универзитета, као издавач, повукао из штампе књигу текстова и докумената о студентској побуни 1968.
– Скинут са репертоара филм Александра Петровића Биће скоро пропаст света. – Политички прогон филма Желимира Жилника Рани радови. Окружни јавни тужилац Спасоје Милошев привремено забранио приказивање филма, али је судија ОКС у Београду Љубомир Радовић ту забрану укинуо.
– Продуцент ЦФРЗ бункерисао филм Живојина Павловића Заседа. – Бункерисан филм Желимира Жилника Липањска гибања. – Програмски савет и ОО СК Атељеа 212 скинули с репертоара позоришни комад Александра Поповића Друга врата лево, у режији Љубомира Драшкића.
– Југословенско драмско позориште, после напада режимске штампе и јавне критике Јосипа Броза Тита, скинуло с репертоара драматизацију романа Драгослава Михаиловића Кад су цветале тикве у режији Боре Драшковића.
– Окружно јавно тужилаштво у Београду привремено забранило продају часописа Адам и Ева због порнографских фотографија и два цртежа Пабла Пикаса. Окружни суд укинуо забрану.
– Драма Хамлет у Мрдуши Доњој Иве Брешана бункерисана је током 1969. док је играла у Пољској, Чехословачкој, Шведској, Данској и Аустрији.